سبد خرید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چند نکته درباب ازدواج موقت


✍️بهمن قانون در نکاح دختر باکره اعم از منقطع و دائم، اجازه پدر یا جد پدری لازم است. در صورت امتناع غیرموجه پدر از دادن اجازه، عدم حضور پدر در محل و غیرممکن بودن استیذان، دختر می‌تواند با معرفی مرد مورد نظر و شرایط نکاح از دادگاه مدنی خاص درخواست اجازه ازدواج کند. (مواد ۱۰۴۳ و ۱۰۴۴)


🔹سن نکاح برای دختر نیز همانند ازدواج دائم ۱۳ سال است. در حال حاضر بسیاری از دفاتر و روحانیون و عاقدان، به دستاویز فتاوی برخی مراجع تقلید، صیغه ازدواج موقت دختر بالغ را بدون اجازه پدر نیز جاری می‌کنند.

🔹ازدواج موقت در اکثر مواقع به صورت پنهانی انجام می‌شود. اما این یک امر الزامی نیست. زنان و مردانی که مثلا از همسران خود جدا شده‌اند و اینک می‌خواهند با یکدیگر زندگی مشترک داشته باشند و در عین حال مایل نیستند مسائل مالی و وراثتی آنها، با هم تداخل کند به ازدواج موقت رو می‌آورند و النهایه مدت آن را طولانی ذکر می‌کنند، مثل 99 سال و در عین حال رابطه آنها علنی است و همه جا یکدیگررا همسر معرفی می‌کنند. بنابراین اصل برپنهانی بودن ازدواج نیست.🔹اما چون در جامعه ما اصولا این ازدواج هرگز به صورت رسمی جا نیفتاده است و مقبول نیست، عده‌ای ترجیح می‌دهند این مساله علنی نشود. این رابطه ممکن است به دلیل پنهانی بودن جرم زا بشود، اما جرم‌زا بودن آن نیز بستگی به نوع رابطه دارد.

 🔹اگر دو نفر از جهات اخلاقی و اجتماعی مشکل دارند، وقتی به‌طور پنهانی ازدواج می‌کنند، به‌خصوص وقتی مرد همسر دیگری داشته باشد، در معرض این قرار می‌گیرند که مثلا خانم درصدد تهدید و اخاذی بر بیاید و احیانا مرد به‌منظور جلوگیری از این ضایعه حرکت خشونت‌آمیزی کند یا خانم تهدید خود را عملی کند و زندگی اولیه مرد را بر هم بزند.

🔹بدیهی است مثل هر کار پنهانی دیگری می‌تواند تبعات و اشکالات بسیار در پی داشته باشد و این ناشی از طبع قضیه است، زیرا پنهانی بودن قضیه دال بر این است که طرفین احساس می‌کنند کار درستی را انجام نمی‌دهند.

🔹از طرف دیگر ما بحث صیغه محرمیت را بین خواستگار ودختر خانم داریم و آن‌طور که من شنیده‌ام دقیقا ازدواج موقتی است که با اذن ولی انجام می‌شود و به‌منظور محرم شدن طرفین به قصد شناسایی طرفین است.

🔹این رابطه این اشکال را دارد که اگر در نتیجه این محرمیت طرفین به این نتیجه رسیدند که به درد هم نمی‌خورند و تصمیم به جدایی گرفتند، با انقضا یا بذل مدت از طرف مرد، ظاهر قضیه منتفی می‌شود. اما با توجه به وضعیت اجتماعی ما این اسم روی دختر می‌ماند حتی اگر در شناسنامه‌اش دیده نشود.

🔹به نظر می‌رسد صیغه محرمیت چیزی جز ازدواج موقت غیررسمی نیست و تمام آثار وتبعات آن را دارد و البته متضرر این قضیه اگر منجر به جدایی بشود دختر است و وای به وقتی که در این فاصله رابطه جنسی هم برقرار بشود و بدتر از آن خانم حامله هم بشود.