سبد خرید

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

منظور از قرار  نهایی چیست؟

بررسی قرار های نهایی،شرایط و موارد

پیامک قرار نهایی

پیامک قرار نهایی، پیامکی است که به مخاطبی که در مراجع قضایی پرونده دارد، ارسال می‌شود و در واقع با دریافت پیامک قرار نهایی مخاطب مطلع می شود که بازپرس، دادیار یا قاضی یک قرار نهایی در پرونده ای که در حال رسیدگی است صادر کرده است.

اگر شما با جستجوی عبارت « پیامک قرار نهایی » و یا « پیامک قرار نهایی صادر شد » به این صفحه وارد شده اید به این معنا است که اطلاع حقوقی تان کامل نیست. اگر وکیل دارید، به شما تبریک می‌گوییم. ولی اگر وکیل ندارید، این عدم درک مفهوم قرار نهایی می تواند یک نشانه باشد. بهتر است دریافت پیامک قرار نهایی را به فال نیک بگیرید و اگر تا کنون فکر می کردید که خودتان می توانید به تنهایی همه جوانب پرونده خود را پیگیری کنید، بدانید که تصورتان چندان درست نیست و بهتر است تا دیر نشده از وکیلی آگاه کمک بگیرید. البته اگر ما مفهوم قرار نهایی را توضیح دهیم و بگوییم چرا پیامک قرار نهایی برای شما ارسال شده است، ممکن است باز خیالتان راحت شود و خیلی زود فراموش کنید که واقعا به وکیل نیاز دارید. اما در هر حال ما از توصیه بیشتر صرفنظر می‌کنیم و به دلیل ارسال « پیامک قرار نهایی صادر شد »، می پردازیم:

.بررسی قرار های نهایی،شرایط و موارد

قرار نهایی چیست؟

قرار نهایی به قرارهای زیر اطلاق می شود:

قرار منع تعقیب (منع پیگیرد) در واقع حاکی از این است که از نظر مرجع رسیدگی کننده در پرونده دلایل کافی برای انتساب جرم به متهم وجود ندارد. قرار موقوفی تعقیب به ابن معنی است که اگرچه مرجع رسیدگی کننده هنوز به نتیجه نرسیده است که متهم جرمی مرتکب شده است یا نه به دلایل شکلی تصمیم گرفته است ادامه رسیدگی را متوقف نماید. قرار مجرمیت به این معنی است که مرجع رسیدگی کننده به این نتیجه رسیده است که متهم مجرم است و با استناد به دلایل و مدارک موجود در پرونده قرار مجرمیت صادر کرده است. قرار جلب به دادرسی به این معناست که مرجع رسیدگی کننده معتقد است که جرم وقوع یافته است و متهم برای رسیدگی فراخوانده خواهد شد.

البته برخی از حقوقدانان قرارهایی چون بایگانی پرونده، امتناع از رسیدگی و عدم صلاحیت را نیز از جمله قرارهای نهایی قلمداد می‌کنند. بنابراین دریافت پیامک قرار نهایی می تواند معانی مختلفی داشته باشد

سلام خسته نباشید ببخشید از بنده به جرم سو استفاده از عکسهای شخصی یکی از رفیقامون تو تلگرام شکایت شد حالا یه ماهه رضایت داده امروز یه اسمس اومد میگه قرار نهایی پرونده شما در شعبه 1بازپرسی صادر شد. یعنی چی این اسمس؟ لطفن توضیح بدین باتشکر

رای صادر شد یعنی چه

وقتی پرونده ای در رابطه با اختلاف حقوقی یا شکایتی در مراجع قضایی در جریان است و شما یکی از طرفین این اختلاف حقوقی یا شکایت هستید، با دیدن جمله « رای صادر شد » اولین برداشتی که خواهید داشت این است که حکم درباره پرونده شما صادر شده است و شما یا طرف مقابلتان محکوم شده یا نشده اید و می خواهید هرچه سریع تر متن رای را مطالعه کنید تا از این حکم آگاه شوید. این برداشت در برخی از موارد برداشت صحیحی است و رای همان تصمیمی است که در مورد پرونده گرفته می شود. در اکثر موارد نیز شما با خواندن رای از حکم محکومیت یا عدم محکومیت آگاه می شوید. اما در مواردی ممکن است با خواندن متن رای، حکم محکومیت یا عدم محکومیتی در آن پیدا نکنید. در این حالت و همچنین اگر کمی مطالعه حقوقی داشته باشید و یا علاوه بر پرونده ای که در حال حاضر دارید قبلا پیگیری های حقوقی دیگری نیز داشته اید و با رای مواجه بوده اید، خواهید دانست این برداشت شما که رای، حکم محکومیت یا عدم محکومیت است، اشتباه نیست اما همه رای ها نیز حکم محکومیت یا عدم محکومیت نیستند.

برای آگاهی از مفهوم دقیق تر رای در جمله رای صادر شد متن زیر را تا انتها بخوانید.

بررسی قرار های نهایی،شرایط و موارد

رای چیست
رای تصمیمی است که در مورد اختلاف حقوقی یا شکایتی که در مرجع قضایی مطرح شده، گرفته می شود.
زمانی که در متن رای در مورد خود اختلاف حقوقی یا اتهامی که مطرح شده نظر داده می شود و در واقع با بررسی موضوع نهایتاً بیان می شود که حق با کدامیک از طرفین است، در اینجا رای یک حکم است و در این رای در مورد محکومیت و عدم محکومیت تصمیم گرفته می شود. اما در مواردی که این رای در مورد محکومیت یا عدم محکومیت طرفین نیست و به طور کلی موضوع مطرح شده را به این شکل بررسی نمی کند که مشخص شود حق با کدامیک از طرفین است، در اینجا رای قرار است و حکم محکومیت یا عدم محکومیت نیست و قرار براساس دلایل مختلفی در مورد مسایل پیرامون دعوی مطرح شده صادر می شود. مانند قرار کارشناسی در مواردی که موضوع جنبه تخصصی دارد که باید توسط کارشناس بررسی بشود که در این قرار پرونده از جریان رسیدگی خارج نمی شود یا قرار رد عوی به این دلیل که شخصی که دعوی را مطرح کرده به سن ۱۸ سال نرسیده باشد یا حکم رشد نداشته باشد و رشید نباشد یا شخصی که دعوی را مطرح کرده باشد نفعی در دعوی نداشته باشد و … صادر خواهد شد و قرارهای بسیار دیگری که بنا به ضرورت پرونده صادر خواهد شد. بنابراین زمانی که در رای در مورد محکومیت و عدم محکومیت تصمیم گرفته نمی شود و حکمی در مورد خود موضوع مطرح شده و اینکه حق با کدامیک از طرفین است، صادر نمی شود، رای قرار است و این قرارها انواع بسیاری دارند. رایی که حکم باشد توسط قاضی صادر خواهد شد. اما قرارها علاوه بر قاضی توسط مدیر دفتر، بازپرس و … نیز صادر خواهد شد.

در اینجا تا حدود زیادی با مفهوم رای در جمله رای صادر شد آشنا شدید اما برای آگاهی از اینکه حکم یا قرار صادر شده برای شما چه نوع حکم و قراری است و به چه دلیل صادر شده است و اقدام بعدی شما یا طرف مقابلتان با صدور این حکم یا قرار چه باید باشد، نیاز به مشورت با وکیل دارید.

بررسی قرار های نهایی،شرایط و موارد

اشــتـــراک گــــذاری